Trądzik to jedna z najczęściej występujących dolegliwości skórnych, która w mniejszym lub większym stopniu dotyczy około 80 % nastolatków. Problem ten jednak nie dotyczy wyłącznie osób w młodym wieku, może bowiem dotknąć także i osoby dojrzałe, w tym kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne, czy będące w ciąży.
Fakty na temat powstawania trądziku
Zastanówmy się zatem jak właściwie dochodzi do powstania trądziku i czym właściwie jest.
Przede wszystkim zwrócić musimy uwagę, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, trądzik nie jest wywoływany nieprawidłową dietą, niedostateczną higieną osobistą, czy też wzmożoną aktywnością seksualną.
Miejsca najczęstszego występowania trądziku
Wszystko zaczyna się od mieszków włosowych, czyli od porów. To właśnie tutaj powstaje trądzik – do porów wydzielany jest łój z gruczołów łojowych.
Z uwagi na fakt, iż najwięcej mieszków włosowych występuje na twarzy, a także plecach, ramionach i klatce piersiowej, to właśnie tutaj najczęściej mamy do czynienia z powstawaniem trądziku.
Powstaniu trądziku towarzyszy nieprawidłowa produkcja łoju przez skórę. O ile zdrowa skóra produkuje niewielkie jego ilości, o tyle przy skórze chorej, produkcja ta występuje w nadmiarze. Łój produkowany przez skórę zdrową wypływa na powierzchnię skóry poprzez ujścia mieszków włosowych, czyli pory, zaś w przypadku nadprodukcji łoju ujścia zatykają się, a łój nie mając ujścia gromadzi się pod skórą. To powoduje, iż łój gromadzący się w tym miejscu staje się pożywką dla bakterii, które namnażają się i powodują dodatkowo podrażnienie oraz zaostrzenie stanu zapalnego skóry.
Jak widać do powstania trądziku są więc potrzebne dwa warunki: nadprodukcja łoju oraz działanie bakterii. Wszystko to sprawia, iż trądzikiem nie można się zarazić, zaś antybiotykoterapia to jeden ze środków wspomagających leczenie trądziku.
Rozwój trądziku
Po zatkaniu się porów, łój zgromadzony w mieszkach włosowych pod skórą nie jest jeszcze widoczną zmianą na skórze. Z czasem jednak łój zaczyna tworzyć zaskórniki, czyli popularne wągry. To zmiany skórne, które nie są bolesne, za to zdecydowanie widoczne w postaci ciemnych lub jasnych punkcików na twarzy, plecach, ramionach, czy w innych miejscach wystąpienia zapalenia.
W konsekwencji ściany zaskórników pękają, co powoduje pęknięcie ich zawartości wgłąb skóry. Wówczas zaczynają rozwijać się stany zapalne skóry, i powstają zaczerwienienia, czyli trądzik.