Body Mass Index

Bez względu na to, czy Twoim dążeniem jest pozbycie się zbędnych kilogramów, czy może zyskanie tkanki tłuszczowej lub mięśniowej, powinnaś poznać swój wskaźnik masy ciała, czyli tak zwane BMI. Co to właściwie jest Body Mass Index i jak go dobrze obliczyć?

Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała dostarcza wiadomości dotyczące stosunku wagi ciała do wzrostu, co z kolei pozwala na dokonanie szybkiej ocenie stopnia otyłości. W klasyfikacji tego typu występuje sześć stopni rozciągających się na skali niedowaga – ekstremalna nadwaga (trzeci poziom otyłości). Dla wszystkich stopni określone jest również ryzyko zdrowotne połączone z nadwagą i tak na przykład indeks BMI poniżej 18, 5 wskazuje na zbyt niską wagę i może być przyczyną różnych kłopotów zdrowotnych.

Jak wyznaczyć BMI? Wystarczy, że znasz swoją wagę oraz niezbędny Ci będzie Twój wzrost wyrażony w metrach. Wszystko co musisz zrobić, to podzielić wskazaną wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost wyrażony w metrach podniesiony wcześniej do kwadratu. Rezultat, który w ten sposób otrzymasz to Twój prywatny wskaźnik BMI. Teraz wystarczy zestawić go z klasyfikacją i sprawdzić, czy Twoje BMI jest odpowiednie. Pamiętaj o tym, że w czasie obliczania wskaźnika masy ciała wzrost musi być wyrażony w metrach – podawanie wzrostu w centymetrach to nierzadki błąd, który utrudnia wykonanie właściwych obliczeń.

Mimo że wskaźnik BMI jest przydatny, w określaniu stanu swojego zdrowia nie powinno się kierować się tylko nim. Otrzymany wynik uwzględnij raczej jako wstępne określenie miejsca, z którego zaczynasz, by po pewnym czasie móc cieszyć się wymarzoną sylwetką.