Sprawdzaj ile ważysz

Nadwaga została już nazwana jedną z najczęściej pojawiających się chorób XXI wieku. Zły tryb życia, brak aktywności fizycznej, kiepska dieta oraz nerwy mogą w negatywny sposób wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

Jednym z wyznaczników zdrowego ciała jest waga ciała – powinna pozostawać w granicach normy – innymi słowy: nie być ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Dla każdego organizmu wartość zalecanej wagi będzie różna, zależna od płci, wieku oraz wzrostu.

Do wyznaczenia granic zalecanej wagi wykorzystuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index). Wartość Body Mass Index wynosząca poniżej 18, 5 wskazuje na niedowagę, do 25 na wagę prawidłową, liczba między 25 a 30 to nadwaga, natomiast powyżej 30 punktów oznacza otyłość, będącą wskazaniem do podjęcia terapii.

Jak obliczyć BMI? Najmniej skomplikowany wzór wygląda następująco: konieczne jest podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości podanej w metrach (nie w centymetrach). W internecie można znaleźć kalkulatory, które nie tylko przeliczą ten wskaźnik za nas, ale również uwzględnią takie parametry jak: wiek oraz płeć osoby, której dotyczy Body Mass Index.

Wskaźnik BMI w większości przypadków opisuje się się jako rzetelną metodą określenia, czy nasza waga mieści się w granicach dopuszczalnych norm. Nie znajdzie on jednak zastosowania w przypadku ludzi intensywnie uprawiających sporty – dla kulturysty wskaźnik będzie wskazywał na otyłość, podczas gdy rzeczywista zawartość tkanki tłuszczowej w ciele nie przekracza kilku procent.