Brak spożywania posiłków po godzinie osiemnastej to legenda!

Mnóstwo kuracji odchudzających a także „wspaniałych” sugestii zaleca nam, że nie możemy spożywać potraw po godzinie osiemnastej. Dla wielu z nas procedury takie skutkują jednak nie utratą kilogramów, lecz wręcz jej przyrostem. Czemu tak się dzieje?

Dietetycy oraz fachowcy wskazują, że końcowe danie przed pójściem spać należy zjeść nie wcześniej niż na 2-3 godziny przed spaniem. Zezwoli nam to zapewnić niezmienny poziom cukru we krwi i rano obudzić się bez poczucia wilczego głodu. Niskokaloryczna kolacja powinna być więc zjedzona przed godziną 18 wyłącznie wtedy, gdy kładziemy się spać o godzinie… 20 lub 21. Jeśli zasypiamy później, niejedzenie po godzinie osiemnastej uczyni zaledwie, że nasz organizm nie będzie mieć co trawić i w obawie przed późniejszymi okresami głodu, zacznie przechowywać tkankę tłuszczową nawet wtenczas, gdy nie będziemy jeść zbyt dużo.

Trzeba więc mieć na uwadze, że z zdrowej kolacji nie powinno się rezygnować ani spożywać jej wcześniej niż na 2-3 godziny przed pójściem spać. Posiłek ten jest tak samo istotny jak obiad i śniadanie, ponieważ dzięki niemu nie czujemy się wygłodniali o świcie. Nadto poprawia on trawienie, bowiem organizm przyzwyczajony do cyklicznego dostarczania nowych dawek kalorii, nie czuje przymusu ich wolniejszego spalania ani potrzeby dalszego magazynowania tkanki tłuszczowej. Co więcej, nasze ciało pewne, że nie będzie głodować, zaczyna powoli wykorzystywać z zebranych przez lata zapasów tłuszczu a także spalać je, wiedząc, że nie są one już konieczne. Spożywanie kolacji o konkretnym czasie pomoże więc nam sprawnie pozbyć się zbędnych kilogramów oraz podtrzymać zgrabną sylwetkę.